Vartholomio

Ο πολιτισμός ενώνει τους ανθρώπους. Με βάση αυτή την ιδέα, σκεφτήκαμε να δημιουργήσουμε ένα έργο όπου διάφορες χώρες θα εξερευνήσουν την κουλτούρα των εταίρων τους και τα κοινά στοιχεία που μπορεί να υπάρχουν. Έτσι, το σχολείο μας υλοποιεί τη σχολική χρονιά 2024-25 το εγκεκριμένο πρόγραμμα etwinning “Dancing differently and yet together” σε συνεργασία με το Göle Eyüp Sabri Çarmıklı Anadolu Lisesi. 4 εκπαιδευτικοί και 25 μαθητές παίρνουν μέρος σε ένα 6μηνο πρόγραμμα και από τις δύο χώρες. Δεν στεκόμαστε μόνο στους χορούς αλλά γνωρίζουμε σε βάθος την κουλτούρα των συνεργατών μας μέσα από ιστορικά στοιχεία, παραδοσιακή μουσική, παραδοσιακές φορεσιές. Τέλος παρουσιάζουμε τους χορούς μας και τους διδάσκουμε. Οι χώρες εταίροι αποδεικνύουν ότι αν και χορεύουν διαφορετικά, μπορούν πάντα να χορεύουν μαζί. Σε όλη τη διάρκεια του έργου ο στόχος είναι να γνωριστούμε και να διασκεδάσουμε, να αποδεχθούμε και να αγαπήσουμε την ποικιλομορφία των πολιτισμών.