Vartholomio 4

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twining που υλοποιεί το σχολείο μας σε συνεργασία με το “Göle Eyüp Sabri Çarmıklı Anadolu Lisesi” της Τουρκίας η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος επισκεφθήκαμε στις 26 Ιανουαρίου το Μουσικό Γυμνάσιο Βαρθολομιού. Μετά την θερμή υποδοχή και καλωσόρισμα συνεργαστήκαμε με τους καθηγητές και τους μαθητές που ασχολούνται με την παραδοσιακή μουσική και συλλέξαμε πολύτιμες πληροφορίες για τα μουσικά όργανα της περιοχής μας. Οι μαθητές συγκεκριμένα μας παρουσίασαν ένα ένα τα μουσικά όργανα και έλυσαν απορίες που μας είχαν δημιουργηθεί. Επιπλέον, με μεγάλη χαρά έπαιξαν για να χορέψουμε καλαματιανό και τσάμικο.

Θερμές ευχαριστίες στη Δ/ντρια κα Χρονοπούλου Ειρήνη που ανταποκρίθηκε άμεσα και με μεγάλη χαρά στο αίτημά μας για συνεργασία και φυσικά στους καθηγητές και μαθητές του σχολείου για την άριστη δουλειά τους. Συγκεκριμένα, ευχαριστούμε τους καθηγητές Περικλή Ζήση (Λαούτο), Κωνσταντίνο Λαφτσίδη (Παραδοσιακά κρουστά), Ηλία Τζερεμέ (κλαρίνο), και τους μαθητές Κατερίνα Ξένου και Δήμητρα Παπαδοπούλου (παραδοσιακά κρουστά), Βαγγέλη Παπαγεωργίου και Μαρίτα Στρίκου (Λαούτο), Τάσο Ξένο (Ταμπουρά), Ανδριάνα Χαρδαβέλλα (Βιολί), Ναταλία Γαλιατσάτου, Θοδωρή Γρίβα και Λεωνίδα Μπακογιάννη (Κλαρίνο).