Robotics

Το εργαστήριο μας, πέρα από τον κεντρικό υπολογιστή του καθηγητή, έχει 10 λειτουργικές θέσεις εργασίας κάθε μια από  τις οποίες έχει μια μονάδα υπολογιστή ικανή να εξυπηρέτηση 2 μαθητές. Οι υπολογιστές διατηρούνται σε καλή κατάσταση, το σχολειό πρόσφατα επένδυσε σε SSD δίσκους για να αυξήσει την ταχύτητα τους. Επίσης έχουν ληφθεί οι απαραίτητες προφυλάξεις έτσι ώστε να μπορεί ο καθηγητής να ελέγχει και να βοηθάει από τον κεντρικό υπολογιστή. Το εργαστήριο έχει επίσης έναν laser εκτυπωτή στην διάθεση των μαθητών για να εκτυπώνουν τις εργασίες τους .

Στο εργαστήριο πέρα από τα μαθήματα του υποχρεωτικού προγράμματος γίνονται και τα μαθήματα ρομποτικής . Για το σκοπό αυτό το εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με 3 φορητούς υπολογιστές, 2 κιτ spike prime Lego,ένα κιτ spike prime expansion , ένα μικροελεγκτή microbit , αρκετά δομικά στοιχεία Lego Technic και αρκετές πίστες από διαγωνισμούς της WRO.