wro 2022 athens

Στο πλαίσιο της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2022 , που διοργανώθηκε από την WRO Hellas, στο Εθνικό Αθλητικό Προπονητικό Κέντρο Ολυμπιακού Χωριού στις 28 Μαΐου, συμμετείχε το Γυμνάσιο Σαβαλίων στην κατηγορία Regular Γυμνασίου με ομάδα μαθητών της Β’ Γυμνασίου υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Αδαμόπουλου Παύλου.

Στην ομάδα Savalia Inventors συμμετείχαν για το διαγωνισμό οι μαθητές: Αλεξοπούλου Αγγελική , Γαλιατσάτος Ιωάννης, Καραμαλίκης Νικόλαος και Καρύδη Τρισεύγενη. Με τις ιδέες τους συνεισφέραν και οι μαθητές τις Α’ Γυμνασίου: Γαλιατσάτος Σωτήριος, Καρύδης Βασίλειος, Νικολόπουλος Βασίλειος, Νικολοπούλου Γεωργία και Πατσαούρα Αναστασία.

Οι συμμετέχοντες μαθητές, τόσο κατά την προετοιμασία όσο και στο διαγωνιστικό πλαίσιο, επέδειξαν συνεργατική διάθεση και αλληλεγγύη μεταξύ τους, έτσι ώστε, με συλλογική συνεισφορά, υπήρξε η μεγάλη επιτυχία της 1ης θέσης. Σκοπός της κατηγορίας Regular Γυμνασίου ήταν οι μαθητές να συνθέσουν τις δικές τους ρομποτικές λύσεις, σχεδιάζοντας, δοκιμάζοντας, ανακατασκευάζοντας και τελειοποιώντας εκείνα τα ρομπότ, τα οποία θα επιλύσουν τις προκλήσεις που θέτει η αγωνιστική «πίστα» της κατηγορίας με τον καλύτερο και ταχύτερο τρόπο. Παράλληλα, το θέμα «1821 – 1921: 100 χρόνια Σύγχρονη Ελλάδα», στοχεύει να ωθήσει τους μαθητές προς μία έμπρακτη και ενθουσιώδη μελέτη της Ιστορίας.

Πρεπει να αναφερθεί ότι χωρίς τη χορηγία της WRO το σχολείο μας δεν θα μπορούσε να συμμετέχει.