cinemathesis 2

Την Τρίτη 05/12/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ένα δίωρο εργαστήριο του 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και για νέους με τίτλο «Παίζουμε σινεμά». Στο εργαστήριο συμμετείχε η Γ΄ τάξη του σχολείου μας με υπεύθυνη τη διευθύντρια κα Τσερεγκούνη Αναστασία. Οι εκπαιδευτές του εργαστηρίου κα Γιάννα Δεληγιάννη και κ. Πετρόπουλος Χρήστος μίλησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες για την ιστορία του κινηματογράφου και των πρωτοπόρων δημιουργών της έβδομης τέχνης. Αφού ταξίδεψαν στο χώρο και το χρόνο ανταλλάσσοντας απόψεις και εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους, χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες και μετουσίωσαν τη νέα γνώση που απέκτησαν σε βιωματική δραστηριότητα μέσα από το επιδαπέδιο παιχνίδι «Παίζουμε σινεμά». Ορισμένες φωτογραφίες από τη δράση: