psifiaki dimiourgia19 4

Το σχολείο μας συμμετείχε την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 στο 13ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με το έργο «Εικονική συνέντευξη με τον Καποδίστρια» ένα βίντεο που δημιουργήθηκε στο μάθημα της Πληροφορικής και της Ιστορίας. Αρχικά οι μαθητές δημιούργησαν μία εικονική συνέντευξη με ερωτήσεις και απαντήσεις που θα μπορούσε να περιέχει μία συζήτηση με τον πρώτο κυβερνήτη της Ελλάδας τον Καποδίστρια στο μάθημα της Ιστορίας. Στη συνέχεια στο μάθημα της Πληροφορικής δημιούργησαν avatar για να προσομοιώσουν τους μαθητές που έπαιρναν τη συνέντευξη, ηχογράφησαν τα κείμενα, επεξεργάστηκαν τα αρχεία ήχου και εικόνας για και τα συνέθεσαν σε ένα τελικό βίντεο.

Για το έργο συνεργάστηκαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας και οι καθηγητές Μπουλιέρης Γεράσιμος (ΠΕ86) και Κωστόπουλος Κων/νος-Παναγιώτης (ΠΕ02).

Την παρουσίαση ανέλαβαν οι μαθητές: Γεωργία Ν., Σωτήρης Γ., Ιωάννα Γ. και Βασίλης Κ.