christmas

Οι επερχόμενες μεγάλες εορτές των Χριστουγέννων, της Πωτοχρονιάς και των Θεοφανείων δε θα μπορούσαν να αφήσουν ασυγκίνητους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των Γυμνασίου μας. Ο λόγος δεν ήταν τόσο η δεκαπενθήμερη παύση των μαθημάτων, όσο η σημασία και το νόημα του ιερού Δωδεκαήμερου. Στο πνεύμα αυτό, η τελευταία Παρασκευή των μαθημάτων αφιερώθηκε σε εορταστικές δράσεις με τη συμμετοχή του συνόλου της εκπαιδευτικής κοινότητας (γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς).

Η μέρα ξεκίνησε με εκκλησιασμό στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Σαβαλίων, ο οποίος για μια ακόμα φορά αποτέλεσε μια πνευματική ανάσα δροσιάς για όλους μας. Με το πέρας της Θ. Λειτουργία πραγματοποιήθηκε σύντομη ομιλία για τη θεολογία της εικόνας της Γεννήσεως, όπου τα παιδιά με ερωταποκρίσεις ερμήνευσαν τους συμβολισμούς και τα ιστορικά γεγονότα που αποτυπώνονται στη συγκεκριμένη εικόνα, η οποία με πολύ τέχνη έχει φιλοτεχνηθεί  στον περικαλλή ναό του Αγ. Νικολάου.

Στη συνέχεια στο χώρο του σχολείου με την παρουσία γονέων πραγματοποιήθηκε εορταστική εκδήλωση με τη συνεργασία όλων των μαθητών και του συνόλου των εκπαιδευτικών του σχολείου, που περιελάμβανε παραδοσιακά κάλαντα του Δωδεκαημέρου από όλη την Ελλάδα, χριστουγεννιάτικά τραγούδια, ποιήματα και αποσπάσματα από κλασσικά λογοτεχνικά έργα με θεματικές εμπνευσμένες από τις επερχόμενες εορτές.

Ταυτόχρονα λειτούργησε μικρό παζάρι, όπου οι μαθητές εξέθεσαν και διέθεσαν προς ενίσχυση του ταμείου τους, χειροποίητα χριστουγεννιάτικά στολίδια και είδη δώρου, τα οποία οι ίδιοι δημιούργησαν με μεράκι, τέχνη και ευρηματικότητα υπό την καθοδήγηση της Διευθύντρια του σχολείου. Τσερεγκούνης Αναστασίας.

Στο τέλος της γεμάτης αυτής ημέρας, οι γονείς  δια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων μας.φίλεψαν πλούσια κεράσματα, ώστε η γιορτή να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Όλοι οι τυχεροί παρευρισκόμενοι περάσαμε πολύ όμορφα αυτήν την ημέρα και δώσαμε ραντεβού, αλλά και ….υποσχέσεις για παρόμοιες εκδηλώσεις στο άμεσο μέλλον.